Domů Podnikání Kryptoměny pomáhají oběma stranám ukrajinského konfliktu, ale nefungují proti sankcím

Kryptoměny pomáhají oběma stranám ukrajinského konfliktu, ale nefungují proti sankcím

0

Ukrajina v současnosti vydává válečné dluhopisy v hodnotě 270 milionů USD právě pro tento účel. Zajímavé však je, že Ukrajina čerpá také z možností, které ještě nedávno nebyly dostupné. Několik dní po ruské invazi Mychajlo Fedorov, místopředseda ukrajinské vlády a ministr pro digitální transformaci, vyzval lidi na celém světě, aby projevili solidaritu s Ukrajinou poskytováním kryptodarů. Po krátké době dary přesáhly 50 milionů USD. Nemusí to být stejná liga jako hodnota válečných dluhopisů nebo finanční pomoci a vojenské pomoci, kterou nabízejí vlády po celém světě, ale není to zanedbatelné. Ukazuje, jak mohou mít jednotlivci kolektivní vliv na globální scénu podobný státu.

Tento nový způsob přístupu k globálnímu soukromému kapitálu je osvěžujícím vítaným aspektem kryptomen. Tím, že se ukrajinská vláda obrátila přímo k lidem ve světě, dokázala rychle získat finance bez potřeby finančních zprostředkovatelů.

Přesto, jako vždy v případě kryptomen, výhody a rizika se objevují ve stejné míře. Mají také potenciál pomoci Rusům vyhnout se padajícímu rublu což je v přímém rozporu s požadavky Ukrajiny. Například Mykhailo Fedorov na Twitteru žádal, aby „všechny velké kryptoburzy zablokovaly adresy ruských uživatelů… Je důležité zmrazit nejen adresy spojené s ruskými a běloruskými politiky, ale také sabotovat běžné uživatele“.

Kryptomunita s tím z celého srdce nesouhlasila. Jeden z předních uživatelů Twitteru, David Gokhshtein, odpověděl, že „je určitě s Ukrajinou a za mír, ale v kryptě nic takového neudělá“.

Changpeng Zhao, zakladatel přední burzy Binance, řekl, že kryptoburzy nebudou omezovat ruské aktivity obecně, ačkoli zdůraznil, že jeho burza nedovoluje žádnému ze stovek bohatých ruských jednotlivců ze západních sankčních seznamů používat jeho služby. Dokonce ani tak nelze zastavit, protože existuje tolik jiných burz, které by namísto té jeho mohly použít.

Jelikož jsou Rusové také omezováni přesouváním peněz ze země sankcemi vůči ruským bankám a kapitálovými kontrolami uloženými jejich vlastní vládou, zdá se, že mnozí se pokoušejí zbavit oků své národní virtuální identity, aby obešli tato pravidla. Ruská poptávka po VPN sítích, které jednotlivcům pomáhají zůstat v soukromí on-line při používání veřejných sítí, se během víkendu zvýšila nejméně čtyřnásobně a možná i mnohem více.

Ruská poptávka po kryptoměnách již může pomoci vysvětlit nárůst bitcoinu o přibližně 15 % od víkendu, přičemž momentálně se obchoduje za přibližně 43 500 USD. Přední altcoiny jako ether (+12 %), ripple (+7 %) a solana (+18 %) byly také na cestě směrem nahoru.

Exit mobile version