Mohla by invaze na Ukrajinu vyvolat další globální finanční krizi?

0
119

Současně sankce zahrnují odstranění některých ruských bank ze systému Swift pro mezinárodní platby, zmrazení aktiv ruských společností a oligarchů v západních zemích či omezení ruské centrální banky použít jejích 630 miliard USD devizových rezerv k odražení dopadů uvalených sankcí.
V reakci na tyto kroky několik ratingových agentur buď snížilo úvěrový rating Ruska, nebo naznačilo, že tak mohou brzy učinit. Jinými slovy, myslí si, že vyhlídky, že Rusko nesplatí své dluhy, jsou vyšší než dříve. Podle skupiny globálních bank je platební neschopnost „extrémně pravděpodobná“.

Hrozba pro banky
S více než 100 miliardami USD ruského dluhu v zahraničních bankách to vyvolává otázky o rizicích pro banky mimo Rusko. A o potenciálu selhání spustit krizi likvidity ve stylu roku 2008, kdy banky zpanikaří ze stavu platební schopnosti jiných bank a přestanou si navzájem půjčovat.

Evropské banky jsou nejvíce vystaveny novým sankcím Ruska, konkrétně ty v Rakousku, Francii a Itálii. Údaje Banky pro mezinárodní zúčtování (BIS) ukazují, že každá z francouzských a italských bank má nesplacené pohledávky z ruského dluhu ve výši přibližně 25 miliard USD, zatímco rakouské banky 17,5 miliardy USD. V porovnání s tím americké banky snižují svou expozici vůči ruské ekonomice od sankcí za Krym v roce 2014. Přesto má Citigroup expozici ve výši 10 miliard USD, i když jde o relativně malou část aktiv, v porovnání s tím, co banka drží (v hodnotě 2,3 bilionu USD).

Je zde také otázka vystavení se potenciálnímu nesplacení svých dluhů ze strany Ukrajiny. Ukrajinský dluhopisový dluh ve výši přibližně 60 miliard USD byl také snížen na „prašivý“, čímž se zvýšilo riziko selhání ze slabé pravděpodobnosti na skutečné nebezpečí.

Kromě dluhové expozice bude zasaženo mnoho bank, protože nabízejí bankovní služby buď na Ukrajině, nebo v Rusku. Podle ratingové agentury Fitch jsou francouzské banky BNP Paribas a Credit Agricole nejvíce vystaveny Ukrajině kvůli jejich místním dceřiným společnostem v zemi. Société Générale a UniCredit jsou evropské banky s největšími provozy v Rusku a obě patří i mezi nejvíce vystavené ruským dluhům.