Akcie evropských bank s propojením na Rusko utrpěly v pondělí největší ztráty

0
208

Akcie evropských bank s propojením na Rusko utrpěly v pondělí na burzách v regionu největší ztráty, protože Západ zintenzívnil finanční sankce vůči Moskvě.

Rakouská Raiffeisen Bank International zaznamenala největší pokles, až o 18,5 %, po otevření obchodování ve Vídni. To odráží obavy investorů, že sankce zasáhnou jednu z nejziskovějších divizí věřitele.

Akcie francouzské Société Générale a italské UniCredit klesly o více než 11 %. Všechny tři mají významné divize v Rusku.

Banky čelí rychle se měnícím scénářům poté, co USA a Evropská unie (EU) zintenzívnily svá opatření proti Rusku. Blokují přitom některým významným ruským bankám přístup do mezinárodního systému SWIFT a ruské centrální bance omezily přístup k devizovým rezervám v zahraničí. Rubl se v pondělí propadl na rekordní minima, což vyvolalo nouzové zvýšení úrokových sazeb centrální banky v Moskvě.

Raiffeisen zatím nedokáže odhadnout finanční důsledky sankcí, protože se neustále rozšiřují. Poznamenala však, že opatření mají „tvrdý a dalekosáhlý“ vliv na finanční trhy a reálnou ekonomiku.

Podle odhadů Bloomberg Intelligence má banka v Rusku úvěry ve výši přibližně 11,6 miliardy eur, neboli 11 % z jejich celkového objemu, a generovala tam více než 30 % zisku před zdaněním.

Pro EU jako celek jsou závazky Ruska zvládnutelné, domnívá se hlavní ekonom VP Bank Thomas Gitzel. Pohledávky bank představují přibližně 75 miliard USD (66,87 miliardy eur) nebo 0,7 % z jejich celkových pohledávek. Nejlépe absolutní pohledávky mají francouzské, italské a rakouské banky.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden vyzvala věřitele aktivní v Rusku, aby ji informovali o rizicích, kterým čelí v důsledku různých diplomatických a vojenských scénářů souvisejících s napětím mezi Moskvou a Západem.

V lednu UniCredit, druhá největší banka v Itálii, odstoupila od možné dohody o převzetí ruské Otkritie Bank, přičemž generální ředitel Andrea Orcel signalizoval, že faktorem při rozhodování bylo i shromažďování ruské armády v regionu.

Akcie BNP Paribas klesly v pondělí téměř o 9%. Banka v prohlášení odhadla svou angažovanost v Rusku a na Ukrajině přibližně na 500 milionů eur. Uvedla přitom, že své aktivity zajistila „významnou úrovní záruk a kolaterálů“.

Výprodej zasáhl nejen banky s ruskými divizemi, ale také ty, které mohou být vystaveny sekundárním důsledkům. Akcie ING Groep klesly o 10% a Deutsche Bank o 9%. Důvodem je expozice vůči firmám, které podnikají ve východní Evropě.

Analytici z JPMorgan Chase upozornili, že akcie bank nebudou přinášet dobré výsledky, než bude v titulcích dominovat ukrajinská krize.