Přinášíme přehled toho, co byste měli vědět o stavebním spoření

0
87

Co se týká stavebního spoření, bude rok 2024 přelomovým. Mnoho lidí se potýká s otázkou, jestli je tento způsob spoření do budoucnosti stále stejně výhodný jako dřív a jak z celé situace co nejvíce vytěžit. Přinášíme vám přehled toho, co z plánovaných změn by vám nemělo uniknout a na co si dát pozor v okamžiku, kdy se chystáte podepsat smlouvu novou.

  1. Stavební spoření – nevýznamný balíček v šuplíku mnoha rodin?

V České republice je v současné době kolem 43 milionů smluv o stavebním spoření. Jedná se o jeden z doposud nejoblíbenějších finančních produktů, který kombinuje výhodné spoření s bonusem ze strany státního příspěvku a možnost získání úvěru za výhodných podmínek. Pro mnoho rodičů se jedná o jednu z možností, jak spořit peníze pro své děti. Zejména v minulosti bylo stavební spoření velmi oblíbené, proto mnoho mladých dostane první vlastní peníze právě díky tomuto spoření.

Mnoho mladých většinou poprvé pocítí realitu světa dospělých v okamžiku, kdy se snaží postavit na vlastní nohy. Začnou vnímat svět tvrdých cen a zjistí, že co předtím dostávali od svých rodičů, musí nyní horko těžko vydělat. Což je problém, zejména pokud současně studují a nemají možnost dalšího přivýdělku, rodiče je nemůžou dále podporovat a oni musí hledat cestu jak z toho ven.

Pokud jim rodiče odmala vedou stavební spoření, je tato částka většinou první finanční injekce, kterou využijí na vykrytí svých potřeb. Bohužel ne každý toto štěstí má, a proto musí hledat jiné cesty, jak navýšit své finance. Nebankovní půjčka v tomto případě nabízí určité řešení.

Obecně můžeme říct, že si málokdo uvědomuje, jaký poklad dlouhodobé spoření je, a to zejména v posledních letech. Dřív nebylo tak těžké dosáhnout na dobrou hypotéku jen na základě běžné žádosti. Jenže kvůli inflaci a rostoucím cenám se běžně nabízené sazby vyšplhaly do úrovně 7 %. Oproti tomu úvěry ze stavebního spoření se stále dokážou držet na hranici 4,5 %.

Stavební spoření tak i v dnešní době ukazuje svůj význam a nabízí určitou naději pro všechny, kteří přemýšlí nad vlastním bydlením. Zejména, pokud už máte splněnou podmínku dlouhodobého pravidelného spoření. Zůstává otázkou, jak plánované změny ze strany státu (snížení státního příspěvku) změní jeho postavení na trhu a kolik nových smluv se bude v budoucnosti uzavírat.

  1. Snížení státní podpory v roce 2024

Všichni víme, že se současná vláda snaží zabývat otázkou, kde ušetřit. Jednou ze zásadních změn, které se s konsolidačním balíčkem pojí, je snížení státní podpory u stavebního spoření na polovinu. Od roku 2024 bude výše podpory 5 % z ročně uspořené částky, nejvýše do částky 1 000 Kč ročně.

Některé spořitelny obratem přišly s poměrně výhodnou nabídkou a všem, kteří uzavřou novou smlouvu, garantují dorovnání sníženého státního příspěvku do roku 2029. Jen si v takovém případě musíte dát pozor, abyste dodrželi všechny podmínky a příspěvek opravdu získali.

Takový případ může nastat, pokud máte uzavřené smlouvy dvě – starší i novější. Obě dvě totiž podléhají jinému měřítku. Pokud například vložíte v roce 2024 peníze do starší smlouvy, získáte na ni příspěvek od státu, ale už nemůžete počítat se slíbeným dorovnávacím příspěvkem od pojišťovny na smlouvu novější.

  1. K čemu má stavební spoření sloužit?

Cílem stavebního spoření je zejména poskytování levnějších úvěrů na bydlení. Proto stavební spoření vzniklo a proto se ho stát rozhodl podpořit. Státní příspěvek se vám ale připočte, pouze pokud naspoříte za daný rok minimální stanovenou částku.

Stavební spoření s sebou ale nese ještě jednu myšlenku, než jen běžné spoření prostředků s výhodným zhodnocením. Díky tomu, že plníte podmínky spořitelny a pravidelně si k nim ukládáte své prostředky, nabízí se vám za stanovených podmínek možnost získání úvěru s výhodnými úroky.

Když uběhne minimální doba spoření stanovená zákonem (šest let), máme možnost si peníze vybrat, a to včetně státního příspěvku. Pokud bychom chtěli vybrat peníze dříve, než uplyne tato minimální lhůta, ztratíme nárok na státní příspěvek, a to i na všechny stávající příspěvky, které jsme již obdrželi. Proto není v žádném případě výhodné zrušit stavební spoření před uplynutím této lhůty.

Pokud potřebujete nutně peníze, může být výhodnější nějaká online půjčka, například tato: https://razdvapujcka.cz/pujcka-online.

  1. Jaké jsou typy úvěru ze stavebního spoření?

Stavební spoření, jak jsme již zmínili, nabízí při splnění všech podmínek výhodnější cestu pro získání vlastního domova než běžně dostupné úvěry na bydlení. Existují dva typy půjček, které se liší především tím, zda se vám podařilo na stavebním spoření nashromáždit dostatečnou (cílovou) částku.

Řádný neboli běžný úvěr, který je poskytovaný ze stavebního spoření, totiž není tak jednoduché získat. Žadatel musí splnit tři základní podmínky, které určují vznik nároku. Jsou to:

  • naspoření stanovené částky,
  • dosažení stanovené výše parametrů hodnocení – tzv. hodnotící číslo (toto hodnocení zohledňuje primárně dobu spoření a výši vkladů účastníka),
  • spoření vedené minimálně dva roky – tato podmínka je daná zákonem o stavebním spoření.

Druhou variantou úvěru je tzv. překlenovací úvěr. Poskytuje se před vznikem nároku na řádný úvěr. Tedy do doby, než se žadateli podaří splnit všechny stanovené podmínky.

V tomto případě platíte úroky z tohoto úvěru a současně pokračujete ve spoření. Jakmile dosáhnete nároku na úvěr ze stavebního spoření (což se stane, když spoříte dostatečně dlouho a naplníte potřebný cíl), použijete tuto částku k uhrazení překlenovacího úvěru a dál už splácíte jen ten řádný.

  1. Výhodnost stavebního spoření je nesporná, ale bude právě pro vás?

Je tedy pouze na vás, jakým způsobem budete dál se svým stavebním spořením nakládat. Rozmyslete si, jestli se vám opravdu podaří za daný rok na spoření posílat potřebné peníze, abyste dokázali dosáhnout na státní příspěvek. Ujasněte si, jestli chcete peníze spořit na vzdálenější budoucnost, nebo chcete využít úvěru ze stavebního spoření.

To vše byste měli zvážit, než se rozhodnete stavební spoření sobě nebo dětem uzavřít.