Obce vyplatí ubytovací příspěvky, když je dostanou od státu

0
171

Příspěvek za ubytování uprchlíků budou vyplácet obce poté, co dostanou prostředky od státu. Mají je mít k dispozici v následujícím měsíci po ubytování uprchlíků. Příspěvek se bude dostávat jen za ty lidi, kteří mají vybaveno dočasné útočiště. V diskusním pořadu TA3 V politice to uvedl vicepremiér a ministr financí Igor Matovič (OLANO).

„Obce a města budou příspěvky vyplácet z prostředků, které dostanou v podstatě z ministerstva financí přes ministerstvo vnitra. V momentě, kdy dostanou prostředky, vyplácejí je, nikdo nemusí vyplácet nic z rezervních fondů,“ přiblížil Matovič způsob poskytování příspěvku za ubytování uprchlíků.

Vysvětlil také, že obce si budou vést evidenci počtu uprchlíků v jednotlivé domácnosti, a tedy kontrolovat, zda nedochází k podvodům. Mělo by se jim podle něj předcházet zavedením limitu podle velikosti bytu. Obce budou podle Matoviče posílat výkazy na ministerstvo vnitra, které bude prověřovat, zda například na jednoho uprchlíka neuplatňují nárok dvě obce. „Když se to překontroluje, obcím se posílají peníze. V průběhu následujícího měsíce po ubytování by měly mít obce k dispozici peníze, aby je mohli vyplatit,“ dodal.

Ministr přiblížil, že podle návrhu by se měl poskytovatel ubytování do pěti dnů po skončení měsíce přihlásit obci. Obec má do poloviny měsíce posunout informace resortu vnitra, který do konce měsíce musí posunout peníze poskytnuté z ministerstva financí obci.

Podpora ve výši sedm eur na dospělou osobu za den a tři a půl eura za dítě na den bude stejná pro osoby, které poskytnou své soukromé ubytování, jakož i pro penziony či hotely.

Návrh je podle Matoviče zpracován a musí projít parlamentem. Ministerstvo dopravy bude mít podle něj na starosti ubytování, které poskytují penziony, hotely či ubytovny. Pod resort vnitra budou spadat obce, které budou mít na starosti vyplácení nákladů pro lidi, kteří ubytují uprchlíky.

Vyplácení má podle něj zatím fungovat do konce června, ale myslí si, že je třeba pomáhat, dokdy bude třeba. Ten, kdo už nyní poskytuje ubytování, dostane podle Matoviče peníze zpětně. Nárok na vyplácení bude totiž podle jeho slov platit za období od 1. března, kdy bylo možné získat status dočasného útočiště.