Německo v rámci snahy o snížení závislosti na Rusku postaví terminál na LNG

0
160
Oil and gas transportation by truck

Německo v sobotu (5. 3.) uvedlo, že vybuduje terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) na svém pobřeží Severního moře. Důvodem je snaha o snížení závislosti na ruském plynu, které se stává urgentním po ruském útoku na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury AFP.

„Je nezbytné, abychom co nejrychleji snížili závislost na ruském plynu vzhledem k agresi Moskvy,“ uvedl spolkový ministr hospodářství Robert Habeck.

Terminál na LNG by měl být umístěn ve městě Brunsbüttel. Projekt bude financovat státní rozvojová banka KfW společně s nizozemskou státní plynárenskou firmou Gasunie a německou energetickou skupinou RWE.

Zkapalněný plyn se snadněji přepravuje, což umožňuje import ze zemí, ze kterých není možný transport přes plynovod, jako jsou USA nebo Katar. Německo před ruským útokem na Ukrajinu dováželo 55 % plynu z Ruska přes plynovody. Invaze však přinutila Berlín, aby přehodnotil svou energetickou strategii.

Německo, které je největší evropskou ekonomikou, aktuálně nemá žádný LNG terminál. Plánovaný terminál má provozovat firma Gasunie a německý stát v něm bude mít podíl 50%. Později by měl být terminál upraven a používán pro dovoz zeleného vodíku.