Má vaše rodina jen jeden příjem? Vytvořte si finanční plán a vše zvládnete mnohem lépe!

0
70

Jeden z partnerů nemůže dlouhodobě sehnat práci, musí kvůli zdravotním problémům zůstat doma nebo se dokonce z řady nejrůznějších důvodů stane jeden z rodičů samoživitelem. Co si počít v případě, že zůstane starost o zajištění příjmu pro celou domácnost jen na vás?

Pečlivě vše promyslete

Zní to banálně, ovšem nejdůležitější ze všeho je nezačít panikařit. Je dost dobře pravděpodobné, že rodič, kterému všechna ta zodpovědnost padla na bedra, bude potřebovat nějaký čas, než se s nově nastalou situací popasuje. Na co nezapomenout, pokud se v kůži rodiče-samoživitele ocitnete i vy?

Klíčovým krokem je v klidu si sednout, sepsat si veškeré rodinné výdaje na papír a kriticky zhodnotit, které z nich jsou skutečně nezbytně nutné. V typických případech jde o náklady na bydlení a stravu; často nechybí ani výdaje za dopravu a nejrůznější poplatky, pokud máte děti školou povinné.

Bez čeho se obejdeme?

To je otázka, kterou si nejspíš budete muset, minimálně v začátku, položit. Kroky ke snížení výdajů začínají nad seznamem, který jste si sepsali.

Jezdíte do práce autem? Zvažte, jestli není možnost dojíždění MHD. Obědváte v restauracích? Možná byste si mohli připravovat oběd do krabičky. Mnoho lidí zjistí, že když přestane kupovat kávu v kavárnách cestou do práce, také dost ušetří.

Oblečení lze dnes pohodlně koupit levně a dobře z druhé ruky, potraviny kupovat ve slevách a jídelníček sestavovat podle aktuálních slevových letáků. Na internetu najdete nespočet tipů na levná, ale zároveň výživově hodnotná jídla pro celou rodinu.

Praktické je rozdělení peněz do obálek – ať už skutečných nebo pomyslných v rámci internetového bankovnictví. Když si zvyknete, že jakmile přijde výplata, peníze automaticky rozdělíte do příslušných obálek, získáte nejen větší přehled, ale nestane se, že by zničehonic peníze na pravidelné a očekávatelné výdaje chyběly.

Plánování, plánování, plánování

Ano, plánování je zkrátka základ všeho, především ve chvílích, kdy peněz není nazbyt. Rozpočítejte, kolik peněz potřebujete na nezbytné výdaje, a ty hned po příchodu výplaty na účet odkládejte stranou. Pokud neplatíte některé z nich hned, odkládejte si je třeba do virtuální obálky. Pak budete mít lepší přehled a představu, kolik vlastně ve skutečnosti zbývá.

Pokud se zadaří, alespoň část financí, které po uhrazení všeho neodkladného a nezbytného zbývají, zkuste šetřit na nečekané výdaje. Nikdy totiž nevíte, kdy je budete potřebovat. Občas stačí rozbitá pračka, lednička nebo auto, kterým potřebujete z menší obce dojíždět za prací do většího města.

Nebojte se zažádat o přídavky na dítě nebo na děti, je-li vaše rodina početnější. Vypočítávají se podle výše vašeho příjmu. A pro rodinu s jedním jediným živitelem je častokrát každá koruna dobrá – rozhodně se není za co stydět. Přídavky na děti pobíráte do jejich plnoletosti, v případě, že studují, až do jejich šestadvaceti let.

Co dělat, když je peněz málo?

Půjde-li všechno jako po drátkách, zjistíte, že když se trošičku uskromníte, nemusíte se pouštět do žádných větších změn. Může se ovšem stát, že se jednoho krásného dne něco pokazí. Výše zmíněné porouchané spotřebiče jednoduše nepočkají. V úvahu potom připadá půjčka od rodiny nebo blízkých.

Jestliže ani oni nemají právě peněz nazbyt, budete nejspíš zvažovat různé varianty půjček. Pokud jde jen o jeden větší jednorázový výdaj, jako jedna z možností se vám pravděpodobně vyrýsuje také krátkodobá půjčka, kterou můžete vyřídit například tady: https://proficredit.cz/kratkodoba-pujcka. Jak už její název napovídá, obvykle se splácí jen pár týdnů až měsíců. K jejímu získání vám stačí pár kliknutí a peníze máte na svém účtu.

Dosáhnou na ni i ti, kterým by bankovní instituce zpravidla peníze nepůjčily – tedy studenti, lidé s nízkým příjmem nebo rodiče na rodičovské dovolené. Vyřídit ji obvykle můžete z pohodlí domova a do několika hodin jsou peníze vaše.

Pokud se rozhodnete, že si peníze skutečně půjčíte, důkladně tento krok promyslete. Spočítejte si, jakou částku budete schopní měsíčně splácet a pečlivě prověřte poskytovatele, kterého o půjčku požádáte. Neváhejte využít internetové srovnávače a zkontrolovat stránky poskytovatelů. Podmínky jednotlivých institucí se mohou výrazně lišit a nebývá výjimečné, že narazíte i na podvodníky.

V případě jakýchkoli nejasností a pochyb si domluvte osobní schůzku. Správný poradce vám nevnutí první půjčku, která mu přijde pod ruku, ale zamyslí se nad vaší situací a navrhne vám půjčku na míru.

S tématem půjčky se vracíme k samotnému začátku našeho článku. Jakmile se pro půjčku rozhodnete, vyčleňte si pro jistotu další obálku v internetovém bankovnictví a pravidelně do ní vyčleňujte potřebnou částku. Neberte půjčku na lehkou váhu – to se stalo osudným už řadě lidí, kteří nakonec spadli do bezvýchodné dluhové spirály.

Kdo má přehled, není nemile překvapený

Budete-li se držet našich prostých rad a udržovat ve svém účetnictví pořádek, dočkáte se příjemných výsledků. Rozhodně neplatí, že pokud máte peněz málo, nemusíte sestavovat finanční plán – ba naopak.

Teprve když si všechno sepíšete černé na bílém a rozhodnete se, za co peníze doopravdy utratit chcete a musíte, možná zjistíte, že na tom vlastně nejste zas tak špatně a třeba ještě něco málo ušetříte.