Aktuální události přidají letos k inflaci jeden procentní bod

0
208

Aktuální události ve východní Evropě přidají letos k inflaci jeden procentní bod. Uvedl to hlavní makroekonomický analytik Saxo Bank Christopher Dembik.

Pokračoval, že inflace v eurozóně stále stoupá. Její únorová úroveň 5,8 % je výrazně nad očekávanými 5,3 %. Zpráva Eurostatu přitom pokrývá období ještě před zvýšením cen energií v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Inflace proto v březnu pravděpodobně výrazněji poskočí nad 6 %. „Odhadujeme, že aktuální události ve východní Evropě přidají letos k inflaci jeden procentní bod,“ konstatoval Dembik.

Podle banky je inflace nyní v eurozóně nepříjemně vysoká a už to není jen přechodný jev. „Snížení reálného příjmu bude pro domácnosti v eurozóně masivní,“ prohlásil Dembik. Index spotřebitelských cen (CPI) v eurozóně vzrostl v únoru meziročně o 5,8 % po 5,1 % v lednu. Výrazně přispěly ceny energií, v únoru meziročně vzrostly o 31,7 % po 28,6 % v lednu.

„Ceny energií budou v důsledku ukrajinského konfliktu v krátkodobém horizontu nadále růst. Nedávné zvýšení velkoobchodních cen ropy a zemního plynu se v nejbližších měsících pravděpodobně ve velké míře přenese i na spotřebitele,“ komentoval Dembik. Energie není podle něj jediným faktorem, který tlačí inflaci výše. Inflace zboží je nyní na úrovni 3 % meziročně a pravděpodobně zůstane zvýšena alespoň během první poloviny letošního roku v důsledku přerušení dodavatelského řetězce zasahujícího i potravinové komodity. V důsledku toho vyskočil i jaderný CPI z 2,3% meziročně v lednu na 2,7% za únor. Pokračoval, že inflace roste ve všech zemích eurozóny.

„V krátkodobém horizontu se domníváme, že ECB odloží změnu kormidla měnové politiky, dokud se situace na Ukrajině nevyjasní,“ očekává Dembik. Zasedání Rady guvernérů příští týden se zaměří zejména na dopad konfliktu na inflaci a finanční stabilitu. Jestřábi ECB se pro válku dočasně přikloní ke status quo. „Ale když se geopolitická situace stabilizuje, určitě budou velmi hlasitě pro zpřísněnou měnovou politiku v boji proti inflaci. Můžeme čekat bouřlivou diskusi v rámci ECB o možnosti zvýšit úrokové sazby dříve, než se očekávalo,“ dodal Dembik.

Ze střednědobého hlediska bude podle něj kombinace zelené transformace, strukturálního nedostatku investic do energetické infrastruktury a problematické situace na Ukrajině představovat nový inflační šok, který bude muset ECB řešit.