Euro je vůči dolaru nejslabší za téměř dva roky

0
203

Společná evropská měna pokračovala ve čtvrtek v oslabování. Vůči dolaru se dostala nejníže od května 2020 a vůči libře od července 2016. Důvodem je vysoká nejistota způsobená válkou na Ukrajině.

Euro se odpoledne prodávalo se ztrátou přibližně půl procenta po 1,1066 USD, přičemž ještě ráno se jeho kurz pohyboval nad hranicí 1,11 USD/EUR. Jeho kurz ve čtvrtek padl až na 1,058 USD/EUR. Euro zřejmě zaznamená čtvrté týdenní oslabení vůči americkému dolaru.

Evropská centrální banka (ECB) stanovila ve čtvrtek odpoledne referenční kurz eura na 1,1076 (ve středu: 1,1106) USD/EUR. To znamená, že dolar stál 0,9029 (0,9004) eura.

Hlavním tématem na finančních trzích zůstává ruská invaze na Ukrajinu. Pod obrovským tlakem je nadále ruský rubl, který ve čtvrtek padl na rekordní minimum poté, co ratingové agentury snížily úvěrovou známku Ruska do neinvestičního pásma.

Naopak posilují se měny považované za bezpečné přístavy v dobách nejistoty a turbulencí, jako je dolar nebo švýcarský frank.

Negativní vliv na euro má také snížení očekávání týkajících se zpřísňování měnové politiky v eurozóně. Podle devizové expertky Commerzbank Antje Praefckeové trh pro válku na Ukrajině očekává, že ECB začne zvyšovat sazby později a pomaleji.