Rubl krvácí: Fitch a Moody’s snížily rating Ruska o šest stupňů do spekulativního pásma

0
290

Ruské finanční trhy se ocitly v chaosu kvůli sankcím uvaleným na Moskvu za invazi na Ukrajinu, která je největším útokem na evropský stát od druhé světové války. Invaze vyvolala množství ratingových změn a varování před hrozivým dopadem na ruskou ekonomiku. Minulý týden snížila rating Ruska do neinvestiční kategorie agentura S&P.

Poskytovatelé indexů FTSE Russell a MSCI ve středu oznámili, že vyřadí ruské akcie ze svých indexů. Přední představitel MSCI na začátku týdne označil ruský akciový trh za „neinvestovatelný“.

Fitch snížil rating Ruska na známku B, vysoce spekulativní, z dosavadní BB. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že se může dále zhoršit. Moody’s, který minulý týden varoval před možností zhoršení ratingu, snížil známku na B3, rovněž vysoce spekulativní, z Baa3.

Fitch také upozornil, že k takto rozsáhlému snížení ratingu, tedy o šest stupňů, při státním subjektu přistoupil naposledy v roce 1997, a to u Jižní Koreje.

„Přísnost mezinárodních sankcí v odpovědi na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu zvýšila rizika makrofinanční stability, představuje obrovský šok pro úvěrové základy Ruska a může podkopat jeho ochotu obsluhovat státní dluh,“ uvedl Fitch ve zprávě. Upozornil, že sankce USA a EU zakazují jakékoli transakce s ruskou centrální bankou, což bude mít mnohem větší vliv na úvěrové základy Ruska než jakékoli předchozí sankce, a způsobí, že země nebude moci použít velkou část svých devizových rezerv pro intervence na devizovém trhu. Fitch také očekává další zpřísnění sankcí vůči ruským bankám.

Podle Moody’s rozsah a přísnost sankcí překonaly jeho původní očekávání a budou mít významné úvěrové dopady.

Fitch také upozornil, že sankce výrazně oslabí růst ruského hrubého domácího produktu proti jeho původnímu očekávání. Fitch předpověděl, že by HDP země měl letos vzrůst o 1,6 procenta.

Rusko na sankce reagovalo řadou opatření, aby posílilo svou ekonomickou obranu, a odvetnými restrikcemi ve vztahu k západním zemím. Zvýšilo také hlavní úvěrovou sazbu na 20 procent, zakázalo prodej cenných papírů v držení cizinců a nařídilo vývozním společnostem posílit rubl. Plánuje také využít peníze ze svého rozsáhlého státního investičního fondu, napsala agentura Reuters.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu nebo jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Pokud se rating nachází ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů dané země investovat velcí institucionální investoři, například penzijní fondy.

Ruský rubl dnes pokračuje v poklesu na nová minima k dolaru ik euru. Vůči dolaru vykazoval rubl na moskevské burze dopoledne pokles o více než deset procent a pohyboval se kolem 117,5 rublu za dolar. K euru ztrácel více než sedm procent, 124 rublů. Ruský akciový trh dnes zůstal zavřený čtvrtý den po sobě, informovala agentura Reuters.

Ruská centrální banka zavedla 30procentní poplatek na nákupy cizích měn fyzickými osobami na devizových trzích. Podle makléřů měl tento krok zřejmě za cíl omezit poptávku po dolarech, propad rublu to ale příliš nezastavilo.

Od vstupu ruských vojsk na Ukrajinu 24. února rubl vůči dolaru klesl zhruba o 30 procent a podle analytiků zůstane pravděpodobně nadále velmi nestabilní. Ruská vláda nařídila ruským vývozcům, aby převedli 80 procent svých devizových příjmů na rubly, a podpořili tak místní měnu. Lidé ale dál stojí ve frontách v bankách, aby si koupili dolary.

Ruské finanční trhy se ocitly v chaosu kvůli sankcím uvaleným na Moskvu po jejím invazi na Ukrajinu. Rusko označuje postup na Ukrajině za speciální vojenskou operaci, jejímž cílem není obsadit území, ale zničit vojenské kapacity svého souseda a zajmout ty, které považuje za nebezpečné nacionalisty.