Největší evropské akciové indexy klesly na začátku obchodování v pondělí v reakci na nové sankce Západu proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.
Londýnské akcie v úvodu obchodování ztratily přibližně 1%, zatímco akcie ve Frankfurtu nad Mohanem a v Paříži si odepsaly po 2%.
Evropská centrální banka (ECB) zároveň v pondělí varovala, že Sberbank Europe, kterou vlastní ruská Sberbank, a její dvě další dceřiné společnosti pod dohledem ECB „selhávají nebo pravděpodobně selžou“ v důsledku zhoršení jejich likvidní situace. Rakouský Úřad pro finanční trh mezitím uvedl, že uvalil moratorium na Sberbank Europe, která má sídlo v zemi.
Deutsche Boerse, německý provozovatel burzy, v pondělí oznámil, že s okamžitou platností pozastavuje obchodování s množstvím cenných papírů od ruských emitentů.
Akcie evropských bank a dalších finančních společností v pondělí po začátku obchodování zamířily dolů poté, co sankce a další opatření v odvetě za ruskou invazi na Ukrajinu změnily způsob jejich podnikání.
Banky a jejich právníci se snaží vyhodnotit vliv nové vlny sankcí a vyloučení velkých ruských bank z globálního platebního systému SWIFT na jejich podnikání.
Evropský index Stoxx 600 se v pondělí propadl, přičemž většina jeho sektorů byla v červených číslech. Americké termínované obchody klesly také nejméně o 1%. Ropa, zemní plyn, pšenice a palladium naopak vyskočily vzhůru, přičemž ropná směs Brent opět překonala hranici 100 USD za barel kvůli obavám z přerušení dodávek komodity z Ruska.
Naopak poptávka po dolarech, zlatě a státních dluhopisech stoupá, což podtrhuje zájem investorů o tzv. dolary. bezpečné přístavy.
Euro kleslo v reakci na rizika, která konflikt představuje pro evropskou ekonomiku, závislou na energiích z Ruska.
Nové západní sankce ještě více izolují Rusko, bohaté na komodity, od globálních financí tím, že se snaží zabránit jeho centrální bance použít zahraniční devizové rezervy ke zmírnění sankcí. Západ se rozhodl také vyloučit významné ruské banky z globálního mezibankovního systému SWIFT, který podporuje transakce v hodnotě bilionů dolarů.
To zvyšuje pochybnosti o schopnosti ruské centrální banky zajistit ruský finanční systém. Banka v pondělí zvýšila klíčový úrok na 20% z 9,5%, vývozcům nařídila prodej příjmů v cizí měně a dočasně zakázala nerezidentům prodávat cenné papíry. Rubl při otevření burzy v Moskvě klesl o 8%.
Agentura S&P Global Ratings koncem minulého týdne snížila rating ruských dluhopisů pod investiční stupeň.
Norsko plánuje odstranit ruská aktiva ze svého státního investičního fondu v hodnotě 1,3 bilionu USD (1,16 bilionu eur).